Wszyscy uczniowie uczestniczący w finale opuścili PK ze zdobyczami punktowymi, a ich ilość była oczywiście uzależniona od miejsca wywalczonego w finale. Jak wspomniano, najwyżej uplasowana uczennica zaopatrzona została w aż 100 dodatkowych punktów. Osoba z drugim wynikiem wśród uczniów otrzymała 80 punktów, a trzeciej pod względem wyniku uczennicy (Oliwia Rozwora) przyznanych zostało 60 punktów. Każdy z czworga pozostałych uczniów (Wiktor Zjawiony, Zuzanna Kania, Julia Nowak, Pietro Molendys) otrzymał 50 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Wśród politechnicznych reprezentantów największy sukces osiągnął inż.

  • Mamy pewność, że dla ambitnych osób, które chcą się rozwijać m.in.
  • – W badaniach naszego zespołu pokazaliśmy jak takie zanieczyszczenia można rozłożyć na proste związki tj.
  • Stara się połączyć dwie pasje – informatykę i pojazdy szynowe.
  • Studia II stopnia umożliwiają zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które są niezbędne w dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie.
  • Przedstawiciele tych firm i instytucji będą również opisywać dane problemy.

Naukowcy PK zważą pojazdy w ruchu – dla ochrony użytkowników dróg i drogowej infrastruktury

Brak środków na zakup podpasek sprawia, że jedna na sześć uczennic opuszcza lekcje w szkole, gdy ma okres, a co dziesiąta w ogóle nie wychodzi z domu w trakcie miesiączki. Według ankiety przeprowadzonej w 2020 r. Wśród studentek śląskich uczelni ponad 60 proc. Nosi podpaski/tampony zbyt długo niż zaleca się na opakowaniu, choć to niebezpieczne dla zdrowia. Robią tak, żeby zaoszczędzić kilka podpasek na następny okres.

Tinder do szukania pracy

Konferencje EALPO w zamierzeniu są międzynarodowym rozszerzeniem odbywających się corocznie od 2013 roku Ogólnopolskich Konferencji na temat Zanieczyszczenia Świetlnego (OKZŚ). Konferencje OKZŚ odbywają się w różnych ośrodkach akademickich w Polsce (Warszawa 2013; Wrocław 2014; Kraków 2015; Rzeszów 2016; Warszawa 2017; Łódź 2021; Toruń 2023). Konferencje EALPO odbywają się w Krakowie i w sąsiednich miejscowościach. – Nocne światło może zakłócać zdolność ciem i innych nocnych owadów do nawigacji. Kwitnące w nocy kwiaty, których zapylanie jest zależne od ciem, mogą być dotknięte nocnym oświetleniem, ponieważ nie ma zastępczego zapylacza, na którego nie miałoby wpływu sztuczne światło. Może to prowadzić do zmniejszenie liczby gatunków roślin, które nie są w stanie się rozmnażać i zmienić na długo ekologię obszaru – mówi dr hab.

Związki zostały zaprojektowane metodami modelowania molekularnego, przy użyciu zasobów obliczeniowych ACK Cyfronet, a następnie otrzymane poprzez zastosowanie ekologicznej metody syntezy w polu promieniowania mikrofalowego. Projekt będzie realizowany w ramach agendy badawczej projektu „NSMET Narodowa Sieć Metrologii Współrzędnościowej” przez konsorcjum NSMET składające się z Politechniki Krakowskiej, Politechniki Poznańskiej, która w projekcie dot. Sztucznej inteligencji będzie pełniła funkcję lidera, oraz Politechniki Świętokrzyskiej i Politechniki Warszawskiej. Stanowi on kontynuację projektu, który konsorcjum realizuje obecnie w ramach pierwszej edycji programu Polska Metrologia. Projekt będzie realizowany w ramach agendy badawczej przedsięwzięcia „Utworzenie Regionalnego Zespołu Akredytowanych Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących Politechniki Krakowskiej (RZAL)”, w zakresie badań struktury geometrycznej powierzchni. Kierowniczką tego projektu także była dr hab.

Audycja „Godziny rektorskie” w nowym laboratorium PK. Rektorzy znów zabrali głos w ważnych sprawach

To pozwoliło na znaczne skrócenie czasu syntezy z kilkudziesięciu godzin do kilkudziesięciu sekund. Grupę docelową opracowywanego rozwiązani stanowią firmy farmaceutyczne oraz instytuty badawcze zajmujące się nowotworami. Studenci z PK mieli już okazję zaprezentować wyniki swoich badań, m.in. Do tej pory odbyło się kilka edycji konkursu FutureLab na projekty studenckie.

Politechnika i Mostostal Kraków łączą siły – dla rozwoju w Polsce energetyki jądrowej i innowacji w budownictwie

Z jednej strony prowadzimy intensywne działania w kierunku wzmocnienia taboru kolejowego oraz zapewnienia odpowiedniego i nowoczesnego zaplecza technicznego, z drugiej strony niezbędne plinko balls jest wzmocnienie naszej kadry o kolejnych specjalistów. W obu tych działaniach współpraca z Politechniką otwiera przed nami nowe możliwości. Zwłaszcza te możliwości laboratorium, które można wykorzystać dla wspierania zrównoważonego rozwoju Krakowa, przedstawili podczas wizyty rektor PK prof. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej dr hab. Lucyna Domagała, prof. PK oraz prof. Andrzej Flaga i dr inż. Łukasz Flaga z zespołu Laboratorium Inżynierii Wiatrowej PK.

– Musimy pamiętać, że nasze opatrunki będą stosowane w warunkach specyficznych, a ich właściwości doskonale z tym korespondują. Opracowane materiały hydrożelowe są lekkie, kompaktowe i można je dostosować do określonych typów i rozmiarów ran. Co więcej, zaprojektowaliśmy je tak, aby były biokompatybilne, a także biodegradowalne, dzięki czemu możemy zredukować potrzebę zarządzania odpadami na pokładzie statków kosmicznych. W wyniku integracji z substancjami czynnymi, na przykład lekami, możemy uzyskać kontrolowane uwalnianie, a co za tym idzie lepszy efekt terapeutyczny. Dodatkowo, dzięki liofilizacji możemy zahamować ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego. W związku z tym materiały mogą być przechowywane przez bardzo długi czas – opowiada lider politechnicznego zespołu, Kacper Odziomek.